Senas straipsnis iš seno Brigin forumo:
Norintiems būsto jau kemšami pigūs psichologiniai triukai
Siekdamas suteikti dar daugiau paskolų butams (kitaip tariant - norėdamas gauti dar daugiau pelno) "SEB Vilniaus Bankas" jau samdo psichologus, kurie nuramintų žmones, kritiškai vertinančius savo kreditumą, statybos, nekilonojamo turto agentūrų ar banko pasiūlymus ir įtikintų juos imti būsto paskolą.
2006-ųjų Kovo mėn "SEB Vilniaus Bankas" surengė potencialiems klientams skirtą diskusiją, kurioje specialiai buvo aiškinama, kaip apsisaugoti nuo įtampos, kylančios dėl baimės, kad negalėsi grąžinti paskolos.
Šiuolaikinės būsto kainos jau pasiekė neįtikėtinus dydžius, apie kurių pagrįstumą ir bankininkai, ir statybos bendrovės, ir nekilnojamo turto agentūros linkusios nekalbėti. Tačiau situacijos iškreiptumą geriausiai rodo skaičiai: per kiek laiko vienas ar kitas butas atsiperka, jei jį nuomotum.
Tipinė buto kaina šiuo metu Vilniuje siekia 5000lt/kv.m naujuose butuose ir 3700lt/kv.m senuose. Tuo tarpu nuomos kainos tesiekia 500lt/mėn už seną ir 800lt/mėn už naują dviejų kambarių butą.
Tarus, kad vidutinio 2 kamb. buto plotas yra apie 50kv.m, butų kainos būtų 250,000lt naujam butui ir 185,000lt senam.
Nuomos kaina per metus naujam butui sudarytų 12*800=9600lt, o senam - 12*500=6000lt. Tai reikštų, kad naujas butas atsipirktų per 250,000/9600=26 metus, o senas - per 185,000/6000=31 metus.
Įprastiniame versle kaštų sugrąžinimo laikas skaičiuojamas, kaip 2-5 metai, nekilnojamo turto atveju jis gali būti ilgesnis - 10-15 metų, tačiau viršijus šias ribas, galima kalbėti, kad situacija rinkoje yra iškreipta ir vykdoma spekuliacija - tokie kainų rodikliai būdingi atvejams, kai kainas nustato ne rinka, o šešėliniai reguliavimo mechanizmai.
Pagal Kovo mėnesio duomenis, kainos - dar didesnės:
Vilniuje 2 kamb. senos statybos buto kv. m kainuoja nuo 5000lt, o tokio buto nuomos kainos jau siekia apie 600-1300lt/mėn., priklausomai nuo vietos.
T.y., net naujuose rajonuose, senuose namuose butas atseina nuo 600lt/mėn., o tai yra vieno žmogaus minimalios pajamos. Tai, savo ruožtu, reiškia, kad butą nuomojanti vidutinė šeima apie pusę pajamų išleidžia vien gyvenamąjam plotui išlaikyti.
Kadangi atlyginimams sparčiai kilti tiesiog nėra iš kur, o nekilnojamo turto kainos pririštos prie vietinės darbo jėgos kainos, šitai rodytų, kad nuomos kainos tiesiog spekuliacinės: Vilniaus mieste butus nuomojanti darbo jėga dirba be turto kaupimo, į nuostolį, kas ekonominiu požiūriu yra visiškas nonsensas.
|