Manau, šiai naujienai reikia atskiro komentaro apie tai, kokia tos sutarties pažeidimo grėsmė ir ką tai gali mums reikšti.
Balistinės raketos skirstomos į keturias rūšis - mažo (iki 500 kilometrų nuotolio), vidutinio (iki 5000 kilometrų nuotolio), didelio nuotolio (tarpkontinentines, paprastai - 8000 ar daugiau kilometrų) bei suborbitines (galinčias apskrieti visą Žemės rutulį).
Kiekvienas iš šių raketų tipų turi savą paskirtį:
* Mažo nuotolio raketos naudojamos tiesiogiai karo zonoje (paprastai siekienčioje 200-300 kilometrų)
* Vidutinio nuotolio raketos - totaliniam potencialiai galinčio pulti priešo pajėgų sunaikinimui (pvz., SSRS vidutinio nuotolio raketomis galėjo sunaikinti visas NATO pajėgas Europoje)
* Tarpžemyninės raketos skirtos visų pirma atsakomąjam smūgiui branduolinio karo atveju (t.y., jei JAV išsprogdintų branduolinėmis bombomis visas Rusijos pajėgas, pastarąjai pakaktų kelių dešimčių tarpžemyninių raketų, norint sunaikinti keliems šimtams didžiausių JAV miestų)
* Suborbitinės raketos šiuo metu yra uždraustos JAV ir SSRS tarpusavio susitarimais, nes yra pernelyg efektyvios puolamąjame smūgyje (pvz., SSRS galėjo tokiomis raketomis apšaudyti JAV, jas paleisdama per Pietų pusrutulį).
Yra keli faktoriai, nulemiantys vienų ar kitų raketų panaudojimą:
1. Kaina, kuri, didėjant raketos veikimo nuotoliui, didėja pagal geometrinę progresiją - už tą sumą, kuri išleidžiama vienai tarpžemyninei raketai, galima pastatyti dešimtis vidutinio nuotolio raketų arba tūkstančius mažo nuotolio raketų.
2. Laikas, per kurį raketa pasiekia taikinį - artimo bei vidutinio nuotolio raketoms tas laikas siekia vidutiniškai kelioliką minučių, tarpžemyninėms - nuo keliasdešimt minučių iki poros valandų. Nuo raketos skridimo laiko priklauso, ar vienai šaliai paleidus raketas, kita spės imtis atsakomųjų veiksmų. Dėl organizacinių priežasčių (patikrinimai, ar tikrai karas ir pan.) atsakomasis laikas siekia mažiausiai kelioliką minučių.
3. Raketų mobilumas - artimojo nuotolio raketos lengvos, jas įmanoma pervežinėti taip, kad priešas jų nesusektų. Sunkiau, bet teoriškai įmanoma tai padaryti ir su moderniomis vidutinio nuotolio raketomis. Tolimojo nuotolio raketos yra nemobilios, susekamos lengvai.
Taigi, ką matome - iš visų rūšių branduolinių raketų, didžiausią totalinio branduolinio karo grėsmę kelia vidutinio nuotolio raketos - jos pakankamai greitos, kad priešas nespėtų sureaguoti, pakankamai pigios, kad supervalstybės jų galėtų turėti tūkstančius ar net dešimtis tūkstančių, pakankamai mobilios, kad neišeitų jų efektyviai kontroliuoti. Dėl šių savybių vidutinio nuotolio raketos neturi didelės reikšmės atsakomąjam smūgiui (tam skirtos tarpžemyninės raketos) - pagrindinis vidutinio nuotolio raketų tikslas - suduoti pirmąjį smūgį, kuris visiškai sunaikintų priešą.
Šaltojo karo metais didžiausią grėsmę pasaulio saugumui kėlė būtent vidutinio nuotolio raketos - apie 1960 metus jas pradėjus dislokuoti Europoje (ir Varšuvos pakto, ir NATO šalyse), prasidėjo keletą dešimtmečių trukusi krizė, kuri, beje, kelis kartus vos nesibaigė branduoliniu karu. Būtent JAV-SSRS sutartis dėl vidutinio nuotolio raketų apribojimo, kurios dėka beveik visos šios raketos buvo sunaikintos, pašalino grėsmę, kad viena iš branduolinių valstybių pradės karą.
Dabartinėje situacijoje JAV ir Rusija yra apsiginklavusios daugiausiai atsakomojo smūgio branduoliniais ginklais, kurie yra labai brangūs ir gan neefektyvūs pirmam panaudojimui prieš mobilias kitos šalies pajėgas, t.y., branduoliniai ginklai naudojami, daugiau kaip saugumo garantas. Pažeidus vidutinio nuotolio raketų sutartį, JAV ir Rusija vėl pradėtų kaupti puolamąją, pirmojo smūgio ginkluotę, t.y., pasaulis gan greitai vėl atsidurtų ties susinaikinimo riba.
Taigi, ką reiškia pastarasis Vladimiro Putino pareiškimas? Sakyčiau, tai yra tokio dydžio grąsinimas, kokio dar nėra buvę: ši kartą V. Putinas duoda visiškai nedviprasmišką užuominą, kad jis pradės ruoštis puolamąjam branduoliniam karui.
Kokios ilgalaikės pasekmės? Sakyčiau, prieš kelis metus prasidėjęs Antrasis Šaltasis karas perauga į naują fazę, kurioje jau imamasi ne tik dviprasmiškų politinių veiksmų bei intrigų (kaip kad revoliucijos ir skandalai Ukrainoje bei Lietuvoje), bet ir pradedama vėl žvanginti ginklais.
|